Wyłączenie forum

1 stycznia 2019 forum zostało wyłączone na stałe.

Gdy Futrzaki.org zaczęły swoją działalność 10 lat temu (jak ten czas szybko mija), fandom furry w Polsce liczył skromne kilkadziesiąt osób. Jako że niewiele było sensownych miejsc, gdzie osoby z fandomu mogły się spotkać, aby porozmawiać w jednym miejscu na tematy jego dotyczące, forum to miało kilkudziesięciu aktywnych użytkowników piszących w kilkunastu tematach dziennie, dla sporej ilości osób (w tym nas) będący nieodłączną częścią internetu.

W międzyczasie przewinęło się MFO (Meet Futrzaków.Org w Toruniu), Furry Comic Site tłumaczące komiksy na język polski, a sam mechanizm forum zostawał dostosowywany na potrzeby organizacji spotkań i dzielenia się swoją twórczością przez innych artystów. Swego czasu istniał nawet oficjalny czat na IRC, który konkurował z shoutboxem na stronie.

Ale to było kiedyś.

Dzisiaj fora straciły na znaczeniu będąc powoli wypierane przez inne platformy (Facebook, Twitter, Telegram, Discord), przez ostatnie lata aktywność użytkowników malała, a administratorzy i moderatorzy zajęli się swoimi sprawami.
Sam fandom w Polsce również się zmienił – rozrósł się do kilku tysięcy osób, które z powodzeniem wykorzystują inne kanały społecznościowe do tego, do czego służyło to forum. Furmeety i konwenty przestały być czymś wyjątkowym, a widok fursuitera przeszedł do porządku dziennego.

Czasy się zmieniły.

Dlatego chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim osobom, które przez te wszystkie lata pomagały nam współtworzyć Futrzaki.org – administratorom, moderatorom oraz wszystkim użytkownikom, bez których te forum nie miałoby najmniejszego sensu. To dzięki Wam polski fandom stał się choć odrobinę większy i zbliżony do siebie.

I choć decyzję o zamknięciu podjęliśmy z ciężkim sercem, jako że Forg chcąc nie chcąc był i jest sporym kawałkiem naszego życia, to jednak czas przyznać, że nadszedł jego kres, a swoją rolę w fandomie spełnił do końca.

Wszystkie dane użytkowników (w tym adresy e-mail, hashe haseł oraz dane profilowe) zostały usunięte z publicznie dostępnych serwerów i nie będą już dalej przetwarzane.

Wasi Administratorzy
~Lemurr (Telegram: @Lemurr)
~Kudlaty (Telegram: @Kudlaty)
~Królik (Telegram: @GustoBunny)